Biobank - co to?

Biobank w ujęciu technicznym to specyficzny magazyn materiałów biologicznych. Specyfika polega na możliwości zwrotu materiału w zmienionej postaci pod względem ilościowym i jakościowym. W celu zapewnienia pełnej identyfikacji materiału biologicznego pojemniki (fiolki, probówki, pudełka) są oznaczone kodem.

Nasze Biobanki

Wszystkie nasze rozwiązania bazują na obsłudze opakowań zbiorczych w postaci płytek w standardzie SBS. Roboty Yeti i Wall-B nie obsługują pojedynczych fiolek, ale pojedyncze pudełka SBS. W celu wyodrębnienia wyszukiwanego materiału należy fiolki wyjąć z pudełka ręcznie lub za pomocą sortera. Wyposażenie zautomatyzowanego biobanku może składać się zamrażarek z robotami Yeti, banku 4°C (Wall-B) oraz z sortera i robota Adjunct. Tak wyposażony biobank umożliwi pełną jego obsługę, czyli po zadaniu listy kodów uzyskujemy gotową płytkę SBS (lub płytki) do badań.

Jesteśmy w stanie nie tylko wyposażyć biobank, ale również sprawić żeby działał w pełni automatycznie.

Każdy z elementów biobanku jest autonomiczny, zawiera część sprzętową i oprogramowanie. Poszczególne elementy mogą funkcjonować samodzielnie, ale największą wartość użytkową uzyskuje się po zastosowaniu wszystkich.

Rolę nadrzędnego systemu informatycznego spełnia BBMS (Biobank Management System).

Tutaj można zobaczyć kilka koncepcji budowy biobanku.